| Sajnálatos módon, főként hazánkban, a hüllők betegségeit,alig vagy egyáltalán nem tudják kezelni. A terraristák számára jelenleg is kevés információ hozzáférhető a hüllőbetegségekről. Szerencsére egyre több tapasztalat születik, és vannak jó hüllőspecialista álltorvosok is.
Próbáljuk elkerülni a betegségeket azzal, hogy nem vásárolunk kétes állapotú példányokat.
Az egészséges hüllő:
- éber, aktív,
- nehéz megfogni,
- szemei tiszták, nem beesettek, szeméjai ninsenek lezáródva,
- bőre ép, nincsenek rajta régi bőrfoszlányok,
- kloákája tiszta,
- nincsenek rajta kinövések, vagy foltok.
- széklete szilárd,
- orra, szája nem váladékos,
- nem mutatja atkásság jeleit,
- száját zárva tartja,
- egészségesen táplálkozik.
A frissen beszerzett állatokat mindig helyezzük külön terráriumba, alaposan figyeljük meg őket, viselkedésüket, székletüket. Tegyük őket csendes, békés helyre, ez különösen az első napokban fontos.Csak akkor fogjuk meg őket ha feltétlenül szükséges.
A néhány betegség leírt kezelési módszere Eugene Bruinstől származik, FONTOS: Ha nem értünk hozzá, semiképp ne kezdjünk neki otthon vegyszerekkel kezelni az állatainkat, mert elrontott mennyiségben akár halált is okozhatnak.Forduljunk szakértőhöz, vagy állatorvoshoz.
Élősködők:
- Ha egyszer már megtapasztaltuk milyenek, attól kezdve magunk is könnyen felismerhetjük a különféle parazitákat, de mivel azonosításuk nehéz, ha kétségeink vannak forduljunk állatorvoshoz.
A lent leírt kezelési módok, csak egy megoldást kínálnak (Eugene B.) ,ennél egyszerűbb, és gyorsabban beszerezhető(hozzá nem értőknek pedig biztonságosabb), hasonló tartalmú komplett szerek is kaphatóak,állatkereskedésekben, állatpatikákban vagy állatorvosnál a különféle élősködők kezelésére.
- A fonálférgek petéi általában oválisak, közepük sötétebb vagy apró féreg található bennük.A fonálférgességet testsúlykilogrammonként 10 mg fenbendazollal vagy lavamizolfoszfáttal kúrálhatjuk, amit öt napon keresztül szájon át adhatunk be.
- Az ostoros egysejtűek tisztán láthatóak a mikroszkóp 400x nagyításánál. Az ostorosfertőzés tünetei: táplálkozás hiánya, hányás, híg, rendellenes széklet és letargia.
- Az amőbák (átlátszó, lassan mozgó egysejtűek) világos protoplazmával körülvett sötétebb foltoknak látszanak. Megfesthetők 1 g jód és 2 g nátrium-jodid vizes oldatával: eleinte cseppenként oldjuk fel az anyagokat, majd egészítsük ki vízzel 100ml-re. Egy csepp oldatot keverjünk össze a vízzel és az ürülékkel. Az amőbafertőzés kígyóknál a leggyakoribb és rovarokkal vagy az emberi kéz által terjed leginkább.
Amőbákra utal a piszkos, véres kloáka és véres széklet.
Az ostoros és amőbás fertőzéseket egyaránt kezelhetjük 10 napon át, szájon át adagolt 75 mg metronidazollal vagy 10-20 mg ronidazollal testsúlykilogrammonként. Ezek az anyagok túladagolva ártalmassá válnak, ezért gondosan mérjük és számoljuk ki. Ha szükséges egyszerre legfeljebb 250 mg metronidazolt használjunk testsúlykilogrammonként( tehát legyunk nagyon óvatosak).
Kígyóknál közvetlenül a kloáka előtt érzékelhető kék folt és duzzanat az előrehaladott amőbafertőzés jele. Az ilyen állatokat nem lehet kezelni, és el kell különíteni a többiektől, hogy csökkentsük a továbbterjedés kockázatát. Ha a többi példányt idejében elkezdjük kezelni még van esély a túlélésükre.
- A csökkent étvágy,a tömegvesztés és a (véres ) hasmenés a kokcidiózis jele. A Coccidiák élősködő egysejtűek, kerek vagy osztódó sejtjeiket néha megtalálni az állatok székletében is.Kezelése (és megelőzése) szulfonamidok segítségével lehetséges, amelyeket állatorvos tud felírni.
- Az atkák a hüllők vérék szívó paraziták.A sötétvörös vagy fekete atkák 1mm átmérőjűek, és többnyire a bőr gyűrődéseiben (a végtagok halatainál, szemhéjaknál stb) a pikkelyek alatt, vagy a fülnyílásokban telepednek meg. Az atkásságot legjobban a hüllőket borító ezüstös porról lehet felismerni (az atkák levedlett bőrének maradványai).A kígyók gyakrabban vízbe merülnek, ha atkásak és az elhullott atkák kis fekete gömbökként lebegnek a vízen.
Cseréljük ki a terrárium talaját ujságpapírra, és az állatokat kezeljük foxintartalmú szerrel. Ez nem csak az atkák valamennyi típusát puszítja ki, de a petéiktől is megszabadulhatunk általa.Oldjunk fel 250 mg-ot 1 liter vízben, és mártsuk bele az állatot. Óvjuk a szemeit, száját, az orrnyílásokat és ha van, a nyílt sebeit, valamint magunkat is.(kesztyű).Száríítsuk meg utána az állatot alaposan, és csavarjuk szorosan egy zacskóba,rongyba, nehogy lenyalogassa magát. A terráriumot szintén be kell permetezni a szerrel, fertőtleníteni, és a berendezési elemeket is. Utána alaposan öblítsük ki vízzel. A dichlorvosszal kezelt műanyag csíkok szintén alkalmasak az atkák távoltartására, mivel méretük a terráriuméhoz és a lakók méretéhez igazítható (olvassuk el a dobozukon lévő tájékoztatót) A csíkot tegyük perforált dobozba, amelyben a hüllők nem férnek hozzá.
- A kullancsok az atkáknál jóval nagyobb vérszívó élősködők. Egy csavaró mozdulattal távolítsuk el őket és a csípést fertőtlenítsük (pl. ecseteljük klorohexidinnel)
Kényszeretetés
Néha szükséges táplálékot eröltetnünk a hüllőinkbe. Ne próbálkozzunk ezzel túl korán, és mindig igyekezzünk előbb megtalálni és megszüntetni azt az okot, ami miatt az állat nem eszik magától. A mesterséges táplálás rendkívül sok stresszel jár, és alkalmazása csak a legeslegvégső esetben ajánlott. Sok nagy gyík és teknős állkapcsát nehéz kinyitni. Ezt végezhetjük pl. egy kis műanyag spatulával. Legjobb ha a táplálék az adott fajnak megfelelő, pürésített étel, vitaminporral keverve. Kígyókkal elpusztult prédaállatokat etethetünk.
Bélelzáródás
Okozhatja:
- a nem tálban lévő táplálékkal lenyelt homok vagy kő,
- a túl kevés folyadék
- a rostszegény étrend.
A beteg állat nem ürít, hasa felpuffad és állandóan szorulás kipréselésén erölködik.Először jól jön egy kis langyosvizes fürdő. Majd segíthetünk napraforgóolajjal, petróleumgéllel vagy glicerinnel amit fecskendőből gumicsövön keresztül a gyomorba vezetünk.Jobb ha két ember csinálja, míg egyikőjük kipeckeli, nyitva tartja a hüllő száját, a másik óvatosan lenyomja a csövet, míg ellenállást nem tapasztal. Ezután bele lehet fecskendezni a folyadékot. A nyelőcső kezdete a felső, nagyobb nyílás. Ha a folyadékot a szájba fecskendezzük, előfordulhat, hogy a legyengült állat légcsövébe kerül. A légcső mindig a nyelv alapja mögött kezdődik.
Kloáka vagy a hemipénisz kitüremkedése
Minden hüllőnél előfordult, oka lehet :
- elzáródás
- betegség
- vemhesség.
A feltárulószervet tartsuk tisztán és nedvesen, óvatosan tekerjünk rá nedves kötszert és vigyük állatorvoshoz. Az orvos a szerv megcsavarása nélkül (már ha ért hozzá, hazánkban ez igen ritka..) nyomja azt vissza az üregbe, nagy gonddal és türelemmel, jéghideg borogatás kíséretében. Ha ez kész, összeolti a területet, nehogy újra bekövetkezzen és szorosan leköti a kloákatájékot.
hemipénisz
Angolkór (rachitis)
Tünetei:
- hajlott végtagok vagy farok,
- kiálló csípőcsontok,
- váratlan törések,
- puha páncél,
- gyenge állkapocs,
- dagadt ujjak,
- vékony tojáshéj,
- az utódok kicsik,soványak,éleképtelenek vagy deformáltak lesznek.
Az angolkórnak pedig egy elég egyszerű, és könnyen kezelhető oka lenne, amire sajnos sokan nem figyelnek. Oka a D3 vitamin vagy a kalcium hiánya.
A kezelése nehéz, egy idő előrehaladtával pedig teljesen sosem meggyógyítható.Ezért a legjobb ha megelőzzük, megfelelő táplálással.
forrás:D,M.Humbel
Bőrproblémák
- A vedlés után a testen maradó régi bőr a terrárium túl száraz levegőjére vagy az A-vitamin hiányra utal.
- A túl hideg vagy túl nedves körülmények a bőr ragyásodását idézik elő. Az érintett állatokat helyezzük száraz, higiénikus dobozba. A ragyás területeket jóddal ecseteljük. A próbléma nagyjából 3 vedlés alatt jön rendbe. A súlyosabb eseteken állatorvossal beadatott A- vitamin injekcióval lehet segíteni, amely után rövid idő alatt vedlés következik be.Ez a probléma is könnyen megelőzhető, ha legalább egy száraz helyet biztosítunk a terráriumban.
- Különféle gombás eredetű bőrbetegségeket szintén elkaphatnak a túl nedves vagy rosszul tisztántartott környezetben.Ezekre az állatorvos különböző gombaölő szereket ír fel, a fertőzés fajtájától függően.
Sebek, tályogok
- A nyílt sebeket mindig fertőtlenítsük le, erre tökéletesen alkalmas a betadine.Súlyosabb esetben természetesen forduljunk orvoshoz, ha esetleg bevarrásra, vagy egyéb beavatkozásra lehet szükség.
- A tályogokat (ha értünk hozzá kimetszhetjük, finom vágást ejtve rajtuk) majd egy betadineos vattacsomóval kitisztíthatjuk a felgyülemlett gennyet, finoman kinyomkodva és a végén legjobb antibitikum krémmel bekenni.
- Bár gyorsan beforr, a gyíkoknál az esetleg levált farok után maradt sebhelyet is érdemes lefertőleníteni.
Szemproblémák
- A begyulladt vagy könnyező szem legtöbbször az A-vitamin hiányára utal. Ez víziteknősöknél a leggyakoribb.Etessünk A-vitaminban gazdag táplálékokat (pl. májat vagy sárgarépát), illetve adjunk vitamin kiegészítőt.
Tanácsos a szemkenőcs használata is.
Szájproblémák, gyulladásos tünetek
Egy egészséges hüllő szája általában tiszta világos rózsaszín. A szájnyálkahártya gyulladása (stomatitis) eleinte az orrlyukak és a száj körüli, valamint az abban lévő nyálkahártya enyhe duzzadásaként jelentkezik, pirosas foltokban, majd a nyúlós, fehéres elhalt szövet jelenik meg a szájban. Leggyakoribb legyengül kígyóknál és más hüllőknél (pl. importált példányoknál ) vagy tüdő-és emésztőszervi problémákkal együtt jelentkezik.
A szájat minden nap tisztítsuk ki hidrogén-peroxiddal átitatott ronggyal. Először távolítsuk el az elhalt szöveteket.Emelett szélskörű antibiotikumkúrára van szükség, forduljunk álltorvoshoz.
Tüdőgyulladás (Pneumonia)
Az orrlyukak és a száj heveny váladékozásával jelentkezik, a nehéz légzést gyakran sípoló hang kíséri. A légzés nyitott szájon át történhet. Gyakran szájnyálkahártyagyulladással együtt lép fel, de önmagában is előfordul valamennyi hüllőnél. A teknősök gyakran oldalukra dőlnek a vízben. Az oka többnyire megfázás. A beteg állatokat helyezzük nagyjából 10 napra állandó 30-35 °C-os hőmérsékletre, és adjunk nekik megfelelő táplékot és vizet. A legtöbb tüdőgyulladással fertőzött teknős nem táplálkozik. A betegséget állatorvos közreműködésével, antibiotikumokkal kezeljük.
| |