|
Ceratophrys ornata és Ceratophrys cornuta
Leírás:
Nagy, tompa fejű, kerek testű, viszonylag rövid lábú békák.Bőrük alatt csontlemezek vannak, szájuk fele olyan széles mint a testük.Szemük fölött szarvaknak tűnő bőrcsúcsok vannak. Ezek a C.ornatánál kis dudorok, a C.cornutánál nagy, hegyes csúcsok.Bőrüket szemölcsök borítják.
Színezetük nagyon változatos, de általában zöldek, barna, vörös és fekete foltokkal és sávokkal.Sokszor kaphatóak albínó változataik is.
A C.ornata kb.15 cm, míg a C.cornuta kb. 20 cm hosszúságot ér el.
A hímek kisebbek, és hangzacskójuk segítségével "koncerteznek" a nőstényeknek .
Nappal aktívak (a maguk módján.. :)
A szarvasbékák néha ujjunkba haraphatnak, ez állkapcsaik fogszerű szaruképletei miatt sokszor fájdalmas tud lenni.
C.ornata (albínó)
Elterjedés:
A C.ornata az argentín pampáktól Brazília déli részéig fordul elő.A C.cornuta az esőerdők pocsolyáiban él Ézaknyugat-Brazíliától Guyanáig és Nyugat-Ecuadorig.
Elhelyezés:
- Egy terráriumba csak egy békát helyezzünk, mivel nem társas állatok, ráadásul a nagyobb békák megeszik a kicsiket.
- Egy 80x40x40 cm-es terrárium megfelel egy békának.
- A szarvasbékák naphosszat zsákmányra lesve ülnek a nedves talajba ásva ( lehet tőzeg vagy levélföld, moha,lehetőleg 10-20 cm vastagságban).A talajt rendszeresen cseréljük, mert mindent összepiszkítanak.
- A nappali hőmérséklet 26-28°C legyen ,éjjelre lecsökkenhet 20-22°C körülre.
- Helyezzünk be nekik egy nagy vizestálat.
- Permetezzünk sűrűn, hogy a páratartalom 70-85% legyen.
- Ha a terrárium túlzottan kiszárad a békák elássák magukat és nyálkaburkot képeznek.
C.ornata
Táplálék:
Rovarokat(tücskék,sáskák stb), apró rágcsálókat,hús és marhaszívdarabokat és kisebb halakat esznek. Etessük őket változatosan.Elég falánk békák.
Szaporodás:
- Szaporításuk nagyon nehéz.
- A páratartalom csökkentésével és a hőmérséklet emelésével utánozzuk a száraz évszakot.Ekkor a békák visszahúzódnak a talajba és nyálkaburkot képeznek.
- Kb. 8 hét elteltével fordítsuk vissza a folyamatot és permetezzük rendszeresen.A békák az esős évszak folyamán párzanak.
- A nőstény több száz petét rakhat(akár 300) a párzást követő 3-5ik napon vízbe, amely legalább 10-12cm mély legyen. Ezeket azonnal helyezzük át egy külön terráriumba.
- Az ebihalak a 3-4-ik nap után kelnek ki, lehetőleg egyesével helyezzük őket kis vizes dobozba, és étessük őket szúnyoglárvával, tubifexxel,vízibolhával.
- Az ebihalak átalakulása 45-60 nap után történik,ezért legyen számukra ekkor már elérhető szárazföld.
- A fiatalokat ugyanúgy gondozzuk, mint szüleiket.Átalakulások után és előtt is elég kannibál hajlamúak, ezért tartsuk őket lehetőleg egyesével, és biztosítsuk megfelelő mennyiségű táplálékot.
C.cornuta
| |