Az Eurpai ni szinte mindegyik tagllamban hatlyban vannak a CITES (Convencion on International Trade in Endangered Species - veszlyeztetett fajok nemzetkzi kereskedelmrl szl szablyozs) listin szerepl fajokrl szl trvnyek, s a CITES szmos listja s fggelke rszt kpezi az egyes orszgok trvnyknyveinek is.Bizonyos fajokat nem lehet hatsg engedlyek hinyban tartani, msok esetben a tulajdonos kteles igazolni, hogy a pldny leglis forrsbl szrmazik (fogsgban tenysztett),s nem vadon, illeglisan befogott egyed.
A CITEShez tartoz trvnyi szablyozs nem csupn l llatokra,de trfekra, prepartumokra is vonatkozik.
I.-es (A) fggelk
Ide tartoznak a kihals ltal leginkbb fenyegetett fajok.Ezekkel kereskedni tilos.A klnleges engedly miatt vadon befogott pldnyokkal ritkn tallkozni, s ezeket nem szabad eladni.Ezeknek az llatoknak az llatait gy kezelik,mintha II. kategris fajok volnnak, amennyiben bizonythat,hogy mr fogsgban tenysztett szlktl szrmaznak. Pl . grg teknsk (T.hermanni)
II-es (B) fggelk
Az itt szerepl fajok jvje nincsen szigoran veszlyben, mivel kereskedelmkre slyos kritriumok vonatkoznak.Azok a fajok,amelyek nem veszlyeztetettek,de nagyon hasonltanak valamely veszlyeztetett fajra, szintn ezen a listn tallhatak.
III-as (C) fggelk
Ezek a fajok csak bizonyos orszgokban veszlyeztetettek ,kereskedelmket az rintett orszg egyttmkdsvel ellenrzik.Ezen llatok importjt a vmnl kln be kell jelenteni.
IV-es fggelk
Fajait nem rinti a CITES, de kereskedelmket az EU ellenrzi.Kln engedlyeket ignyelnek elvmolsnl.
Nagyon fontos,hogy minden vsrl gondoskodjon a megfelel paprok beszerzsrl, vagy tovbbadsrl, amikor megveszi, eladja vagy elcserli az llatait.
Ha egy ellenrzs sorn nem tudja felmutatni a teljes iratanyagot, s ezltal igazolni a CITES al es llatainak trvnyes szrmazst, az slyos pnzbntetst vonhat maga utn.
Sajnos nagyon kevs az ellenrzs s sokan kijtszk a trvnyeket is. Haznkba is rengeteg csempszett llat kerl vente. gy aki fontosnak tartja az ltala kedvelt fajok jvjt, csak megbzhat helyekrl, paprokkal rendelkez llatot vsroljon! |